Řízení karavanu se skupinou "B"?

24.4.2012

Vložit nový příspěvek

Řízení karavanu se skupinou "B"?

24.4.2012 17:24 vložil dedek67 (dedek67)  IP: 88.103.58.67

Dobrý den,
Můžete mi sdělit, jaké řidičské oprávnění potřebuji pro tažení obytného karavanu. Našel jsem informaci, že podle § 81 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb. odd. c) tohoto ustanovení opravňuje řidičské oprávnění skupiny B k řízení jízdních souprav složených z motorového vozidla podle písmene a) nebo b) a přípojného vozidla, pokud maximální přípustná hmotnost soupravy nepřevyšuje 3.500 kg a maximální přípustná hmotnost přípojného vozidla nepřevyšuje pohotovostní hmotnost motorového vozidla.

Ptal jsem se několika autoškol a ty říkají "B+E". Karavanisté a půjčovny karavanů zase pouze "B"

Jak je to správně?

Abych byl konkrétní tak automobil Škoda Octavia II max hmotnost 1900kg + max. hmotnost 1200kg příves = 3100Kg. Mohu tedy řídit tuto soupravu s řidičským oprávněním typu B
Děkuji za objasnění


Vložit nový příspěvek    Citovat


Re: Řízení karavanu se skupinou "B"?

25.4.2012 07:35 vložil Ing. Jan Černý (Jan Cerny)  IP: 31.153.broadband7.iol.cz

dedek67 napsal

Dobrý den,
Můžete mi sdělit, jaké řidičské oprávnění potřebuji pro tažení obytného karavanu. Našel jsem informaci, že podle § 81 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb. odd. c) tohoto ustanovení opravňuje řidičské oprávnění skupiny B k řízení jízdních souprav složených z motorového vozidla podle písmene a) nebo b) a přípojného vozidla, pokud maximální přípustná hmotnost soupravy nepřevyšuje 3.500 kg a maximální přípustná hmotnost přípojného vozidla nepřevyšuje pohotovostní hmotnost motorového vozidla.

Ptal jsem se několika autoškol a ty říkají "B+E". Karavanisté a půjčovny karavanů zase pouze "B"

Jak je to správně?

Abych byl konkrétní tak automobil Škoda Octavia II max hmotnost 1900kg + max. hmotnost 1200kg příves = 3100Kg. Mohu tedy řídit tuto soupravu s řidičským oprávněním typu B
Děkuji za objasnění
Obě informace jsou v zásadě správné. Dnes opravdu ještě můžete uvedenou soupravu řídit s oprávněním "B", ale jen na území ČR. V jiných zemích by jste mohl mít problém, a to proto, že podle Směrnice EU č. 126 platí, že s "B" lze řídit soupravu s přívěsem do 750 kg. Tato Směrnice byla implementována do z. 361/2000 Sb. s účinností od 19.1.2013. Takže od tohoto data bude nutno mít pro řízení soupravy vozidla B a přívěsu nad 750 kg oprávnění B+E. Pokud předpokládáte, že budete takovou soupravu řídit a nemáte např. C+E, tak si budete muset rozšířit své oprávnění o skupinu B+E.

J. Černý


Vložit nový příspěvek    Citovat


RE:RE: Řízení karavanu se sk."B"

16.5.2012 18:27 vložil Vít Chovanec (Chovanec)  IP: 93.89.107.24

Bohužel nemohu s Vámi p.Černý tak docela souhlasit,dle přechodného nařízení dříve udělená řid. oprávnění zůstávají zachována v původním rozsahu.S tou vyjímkou, že budou rozšířena o možnost řídit nové skupiny vozidel zařazených do jednotlivých skupin po 19.1.2013, tzn. ubírat se nemůže, přidávat se smí.Tak tomu aspoň rozumím já.
Pokud se nemýlím, tak obdobná možnost řízení vozidel se skupinou B byla ještě před několika málo lety /2-3/ i v okolních státech např. v Rakousku, Německu, Slovensku .Překlady tamních pravidel byly uveřejněny na internetu,bohužel,nevím momentálně přesné znění stránek.
Byl bych rád, kdyby se k této problematice vyjádřily kompetetnější osoby, než jsem já a případně mi můj názor vyvrátily.Vzhledem k dohodám o uznávání řid. průkazů mezi jednotlivými státy, by občané měly mít možnost řídit příslušné skupiny ve všech těchto státech.
V.Chovanec


Vložit nový příspěvek    Citovat


Re: RE:RE: Řízení karavanu se sk."B"

23.5.2012 12:44 vložil Luboš Hlaváček (Luboš)  IP: 54-18.207.85.static.bluetone.cz

Vít Chovanec napsal

Bohužel nemohu s Vámi p.Černý tak docela souhlasit,dle přechodného nařízení dříve udělená řid. oprávnění zůstávají zachována v původním rozsahu.S tou vyjímkou, že budou rozšířena o možnost řídit nové skupiny vozidel zařazených do jednotlivých skupin po 19.1.2013, tzn. ubírat se nemůže, přidávat se smí.Tak tomu aspoň rozumím já.
Pokud se nemýlím, tak obdobná možnost řízení vozidel se skupinou B byla ještě před několika málo lety /2-3/ i v okolních státech např. v Rakousku, Německu, Slovensku .Překlady tamních pravidel byly uveřejněny na internetu,bohužel,nevím momentálně přesné znění stránek.
Byl bych rád, kdyby se k této problematice vyjádřily kompetetnější osoby, než jsem já a případně mi můj názor vyvrátily.Vzhledem k dohodám o uznávání řid. průkazů mezi jednotlivými státy, by občané měly mít možnost řídit příslušné skupiny ve všech těchto státech.
V.Chovanec
Ono těch nejasností je kolem eurnovely asi více.
Například zahájím žáka na skupinu C+E v listopadu 2011.
Zkoušku bude dělat po 19.1.2012
Bude moci řídit traktor s vlekem se skupinou C+E nebo ne?
Může jít na zkoušku v 18 letech nebo ve 21 letech?


Vložit nový příspěvek    Citovat


Re: Re: RE:RE: Řízení karavanu se sk."B"

23.5.2012 12:48 vložil Luboš Hlaváček (Luboš)  IP: 54-18.207.85.static.bluetone.cz

Luboš Hlaváček napsal

Ono těch nejasností je kolem eurnovely asi více.
Například zahájím žáka na skupinu C+E v listopadu 2011.
Zkoušku bude dělat po 19.1.2012
Bude moci řídit traktor s vlekem se skupinou C+E nebo ne?
Může jít na zkoušku v 18 letech nebo ve 21 letech?
Oprava: má být v listopadu 2012,zkouška bude po 19.1.2013
Omlouvám se.


Vložit nový příspěvek    Citovat


Re: Re: RE:RE: Řízení karavanu se sk."B"

23.5.2012 23:00 vložil Ing. Jan Černý (Jan Cerny)  IP: 88.103.77.29

Luboš Hlaváček napsal

Ono těch nejasností je kolem eurnovely asi více.
Například zahájím žáka na skupinu C+E v listopadu 2011.
Zkoušku bude dělat po 19.1.2012
Bude moci řídit traktor s vlekem se skupinou C+E nebo ne?
Může jít na zkoušku v 18 letech nebo ve 21 letech?
Pane Hlaváček, dle novely skupina C je pro nákladní vozidla mimo traktorů, takže pokud klient bude dělat zkoušky po 19.1.2013, nebude moci s CE řídit i traktor. Ten, kdo bude dělat zkoušku před tímto termínem, tak ano. Podle info z MD by mělo být možné si při výcviku na C, resp. CE, odjet zatím nespecifikovaný počet jízd na T a dělat zkoušku i na T. Dokud to ale nebude na papíře, tak to bude jen názor z MD.

Co se týká věku, nemám nyní u ruky přesné znění novely, takže se raději nevyjádřím. Musím si to přečíst (nedělám NA, takže to nevím z hlavy), ale problematiku skupiny T jsme řešili na semináři k moto s p. Bezděkovským


Vložit nový příspěvek    Citovat


Re: Re: Re: RE:RE: Řízení karavanu se sk."B"

24.5.2012 08:14 vložil Luboš Hlaváček (Luboš)  IP: 50.120.broadband11.iol.cz

Ing. Jan Černý napsal

Pane Hlaváček, dle novely skupina C je pro nákladní vozidla mimo traktorů, takže pokud klient bude dělat zkoušky po 19.1.2013, nebude moci s CE řídit i traktor. Ten, kdo bude dělat zkoušku před tímto termínem, tak ano. Podle info z MD by mělo být možné si při výcviku na C, resp. CE, odjet zatím nespecifikovaný počet jízd na T a dělat zkoušku i na T. Dokud to ale nebude na papíře, tak to bude jen názor z MD.

Co se týká věku, nemám nyní u ruky přesné znění novely, takže se raději nevyjádřím. Musím si to přečíst (nedělám NA, takže to nevím z hlavy), ale problematiku skupiny T jsme řešili na semináři k moto s p. Bezděkovským
Díky za tyto informace.


Vložit nový příspěvek    Citovat


Vložit nový příspěvek


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019