MOVITREN - Mobilní virtuální trenažer

02. 04. 2024
MOVITREN - Mobilní virtuální trenažer

Revoluce pro bezpečnost za volantem. Nový trenažer MOVITREN využívá virtuální realitu a podporuje vnímání rizik v dopravě.

Asociace autoškol České republiky spolu s dalšími významnými partnery jako je Digiteq Automotive a Škoda Auto dne 2. dubna 2024 představili MOVITREN (Mobilní virtuální trenažer), který nejen žáky autoškol připraví a naučí správně reagovat na rizikové dopravní situace.

MOVITREN má za úkol popularizovat vnímání rizik v dopravě (Hazard Perception) za pomoci předem animovaných dopravních situacích ve virtuální realitě ovládaných pohyblivým trenažerem vozidla. Díky němu si mohou účastníci vyzkoušet různé varianty reálných rizikových situací v bezpečném prostředí virtuálního trenažeru.

„V Asociaci autoškol již několik let představujeme modernizaci českého vzdělávání řidičů za pomoci definování reálných rizikových situací do animovaných nebo natočených klipů, které dokonce implementujeme do závěrečných testových otázek. Nyní vše v dopravní bezpečnosti posouváme o další krok dále a za pomoci MOVITREN dokážeme ověřit a popularizovat problematiku vnímání rizik řidičů, a dokonce ji přiblížit účastníkům významných vzdělávacích akcí, do škol, dopravních kongresů či dnů zabývajících se dopravní bezpečností“, sděluje předseda Asociace autoškol ČR Aleš Horčička.


Počítače na kolech

Díky nejvyspělejší technice si žáci vyzkouší a zažijí krizové situace v bezpečí a pohodlí simulátoru. Ten je ideální pro trénink bezpečné jízdy běžných řidičů, úplných nováčků i „starých matadorů“.

„V Digiteq Automotive měníme vozidla v ´počítače na kolech´. Naše řešení činí svět mobility intuitivnějším, bezpečnějším a pohodlnějším. Technologické partnerství projektu MOVITREN je pro nás další příležitostí, jak svým know-how přispět k rozvoji bezpečnosti a digitalizace v dopravě. Při vývoji simulátoru jsme využili rozsáhlé zkušenosti s vývojem a testováním elektroniky a softwaru, kde virtuální realita nabývá stále většího významu,“ uvádí tiskový mluvčí Digiteq Automotive Jan Futera.


Správné návyky a sebejistota

Celý projekt má také velmi důležitého a silného partnera, kterým je Škoda Auto. Společnost vnímá důležitost vývoje českého autoškolství a jeho přizpůsobení dnešní době. „Škoda Auto si dobře uvědomuje svou pozici na trhu a přispívá proto k rozvoji společnosti v oblastech bezpečnosti, dopravní výchovy a prevence. Učit se řídit ve voze, na který se řidič může spolehnout, je pro získání správných návyků a sebejistoty za volantem i v provozu základ. Toto platí nejen pro nejmladší generace, u které se vytváří návyky v oblasti dopravní bezpečnosti do dalších let,“ podotýká Libor Šedivák - Vedoucí marketingu Škoda Auto Česká republika.

Součástí projektu MOVITREN je také praktická evaluační jízda vozidlem Škoda Kodiaq s kvalifikovaným učitelem autoškoly, ten uchazeči po absolvování zkušenosti ve virtuální realitě umožní obdobné dopravní situace absolvovat i v reálném silniční provozu a poskytne zpětnou vazbu na jeho úroveň řízení motorového vozidla.

S pomocí VR headsetu HTC Vive Pro 2 (speciální brýle určené pro virtuální realitu) a reálných částí vozu Škoda Enyaq mohou účastníci prožít hned několik různých scénářů z výuky autoškoly. Jedná se například o analýzu rizik směrem projíždějícím cyklistům, chování na dálnici se zaměřením na správné utvoření tzv. „záchranné uličky“ a další opakující se rizika v dopravě.


Zajímá vás MOVITREN? Další informace hledejte:

na webu: www.movitren.cz

na youtube:

Video o projektu:https://youtu.be/OLcck4AeZ8I?si=vMxaDf1Z8ITZhXgo

Video ze scénáře: https://youtu.be/s2i-T_8j82E?si=G68L1e_3dRAhQu-z