Zveřejnili jsme sedmou sadu nových otázek pro autoškoly

17. 01. 2024
Do testů pro žadatele o řidičské oprávnění přibude 35 otázek statických a deset dynamických. Jsou zaměřené na bezpečnou jízdu či novinky v souvislosti se změnami silničního zákona, které začaly platit od letošního roku.
Zveřejnili jsme sedmou sadu nových otázek pro autoškoly

Řízení sedmnáctiletých řidičů s mentorem či zařazení nových dopravních značek, jako jsou bezpečný odstup či sdílená zóna - 35 nových testových otázek a 10 dynamických situací je na světě. 

Ve věstníku ministerstva dopravy otázky přibydou 1. února. Dosavadní sady nových otázek sdružujeme na www.noveotazky.cz. 

Zatímco předchozí nové sady otázek byly zpravidla nějak tematicky zaměřené, u těchto to neplatí. Tentokrát nemají jedno konkrétní téma. U statických otázek tvůrci volili kombinaci zásad bezpečné jízdy a zejména novinky související s novelou silničního zákona, především o nových dopravních značkách. Mezi nové patří značka bezpečný odstup. „Měníme kompletně význam této dopravní značky a zaměřujeme se právě na pravidlo dvou vteřin. Takže, aby bylo řidičům vštěpováno to pravidlo dvě vteřiny (odstupu),“ řekl Milan Janda za ministerstvo dopravy z odboru agend řidičů. 


„Dynamické otázky jsou zaměřeny zejména na dopravní situace, které často vedou ke krizovým situacím nebo dopravním nehodám,“ uvedl Milan Janda z ministerstva dopravy. Nové otázky se podle něj oproti předchozím dynamickým otázkám zaměří na to, co mohou noví řidiči dělat v rizikových situacích, které nezpůsobili, aby byl dopad co nejmenší. Mezi modelovými situacemi se objeví například zařazování do průběžného pruhu z připojovacího nebo předjíždění. Další se zaměřují na bezpečnost a plynulost dopravy, zejména ve větších městech. 

Podle Jiřího Novotného z Asociace autoškol je vytváření nových dynamických otázek pro vzdělávání začínajících řidičů důležité a asociace se na ně do budoucna zaměří podle dostupných finančních prostředků.